Omaishoitajaliiton webinaarit marraskuussa

9.11.2022 | Ajankohtaista

Omaishoitajaliitto järjestää marraskuussa kaksi maksutonta webinaaria: Kuinka lakia luetaan (ke 16.11. klo 12:30 – 15:00) ja Palautumisesta osa arkea (to 17.11. klo 17-18). Molempia webinaareja on mahdollista seurata toimistollamme, Kirkkokatu 16 c 34, ilmoittautumalla ma 14.11. klo 14 mennessä Annelle 0400 188 901.
 
> Kuinka lakia luetaan
 
Webinaarin teemana on omaishoitajan oikeudet. Webinaarissa muun muassa perehdytään apua tarvitsevan läheisen taloudellisten asioiden hoitamiseen ja kuullaan omaishoitajan oikeudesta läheisensä terveystietoihin.
 
Ohjelma:
klo 12.30 Edunvalvonta, edunvalvontavaltuutus vai valtakirja? Jari Sutinen, erityisasiantuntija, Digi- ja väestötietovirasto
klo 13.15 Tiedonsaantioikeus – kenellä oikeus läheisen terveystietoihin? Maija Voutilainen, lakimies, THL
klo 14.00-14.15 Tauko
klo 14.15 Omaishoitajan itsemääräämisoikeus – omaisolettama kotiutustilanteessa, Jukka Tolonen, hallinnollinen ylilääkäri, HUS
klo 15.00 Webinaarin päätös ja palautteet
 
> Palautumisesta osa arkea
 
Webinaarissa käsitellään kuormituksen säätelyä sekä palautumisen keinoja. Kuormituksen kertymistä voi havainnoida sekä kehon että mielen kautta. Siihen on myös monia vaivattomia keinoja vaikuttaa – raskaankin arjen lomassa. Aiheesta on puhumassa neuropsykologi Johanna Stenberg.